Z ostatniej chwili
Wielka Debata Przedwyborcza

Wielka Debata Przedwyborcza

W piątek o godz. 18.30 w Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji (sala widowiskowa) w Tłuszczu publiczna debata z kandydatami na burmistrza. Serdecznie zapraszamy!

OGLĄDAJ DEBATĘ NA NASZEJ STRONIE – TU (KLIK!)

Debata będzie moderowana i prowadzona przez dziennikarzy prasy lokalnej (Stacja Tłuszcz). Planujemy także transmitowanie jej „na żywo” na stronie wybory2014.stacja-tluszcz.pl. Przed godziną 18.30 pojawi się odpowiednie okienko. Jednak ze względu na to, że w przypadku problemów technicznych nie będziemy mieli wystarczającej ilości czasu na wrzucenie filmu z kamery do sieci przed ciszą wyborczą zapraszamy do CKSiR. Prosimy traktować transmisję internetową pomocniczo.

Czekamy również na Państwa pytania kierowane:

– do wszystkich kandydatów (jedno, takie samo pytanie, na które odpowiedzą wszyscy kandydaci);
– do konkretnych kandydatów (pytania różne do poszczególnych kandydatów).

Pytania prosimy przesyłać na redakcja@stacja-tluszcz.pl. Prosimy zaznaczyć, jeśli autor/autorka pytania chce, aby podać jej dane prosimy o taką informację w mailu. Domyślnie nie będziemy ujawniać autorów/autorek pytań.

Jednocześnie informujemy, że w przypadku drugiej tury wyborów debata przed drugą turą odbędzie się również w piątek 28 listopada o godz. 18.30.

Szczegółowa formuła debaty:

1. Rozpoczęcie godz. 18:30

2. Wprowadzenie do debaty i zasad, krótkie przywitanie kandydatów – 5 minut

3. Prezentacje własne kandydatów – po 3 minuty każdy z kandydatów (12 minut)
– będzie wizualny pomiar czasu (wyświetlany zegar, który kandydaci i publiczność będą widzieć). Czas będzie bezwzględnie przestrzegany (po 3 minutach mikrofon zostanie wyłączony).

4. Kandydat pyta kandydata (30 minut)
– każdy kandydat ma możliwość zadania 2 pytań dowolnie wybranym kontrkandydatom, jednak nie można dwóch pytań zadać jednemu kontrkandydatowi (może być 1 pytanie do kandydata A i drugie do kandydata C, nie można jednak zadać 2 pytań jednemu kandydatowi),
– czas na zadanie pytania 1 minuta
– pytania będą zadawane pojedynczo i po kolei (czyli pyta najpierw pierwszy kandydat zadaje pierwsze pytanie, otrzymuje odpowiedź, następnie drugi kandydat zadaje pierwsze pytanie, otrzymuje odpowiedź, itd.),
– nie można zadać pytania samemu sobie,
– nie można zadać dwóch pytań tej samej osobie,
– każdy z kandydatów ma możliwość w dowolnej chwili (po zakończeniu czyjegoś wystąpienia, bez wchodzenia w słowo) wykorzystania trwającej do 1 minuty polemiki, przy pomocy polemiki można również zripostować odpowiedź na pytanie. Aby do riposty się odnieść kontrkandydat musi również skorzystać z polemiki (o ile je jeszcze posiada)
– będzie wizualny pomiar czasu (wyświetlany zegar, który kandydaci i publiczność będą widzieć). Czas będzie bezwzględnie przestrzegany (po 2 minutach mikrofon zostanie wyłączony),
– pomiar czasu zadania pytania (1 minuta) będzie egzekwowany analogicznie – również po minucie mikrofon będzie wyłączony.

5. Dziennikarze i publiczność pytają kandydatów (60 minut – zastrzegamy możliwość przedłużenia w przypadku zainteresowania publiczności. Będzie to zależało od wypadkowej ilości pytań i zmęczenia osób na sali)
– pytanie tej samej treści do każdego z kandydatów,
– pytania różnej treści do poszczególnych kandydatów,
– czas na odpowiedź 2 minuty – będzie wizualny pomiar czasu (wyświetlany zegar, który kandydaci i publiczność będą widzieć) oraz bezwzględne jego przestrzeganie (po 2 minutach mikrofon zostanie wyłączony),
– każdy z kandydatów ma możliwość w dowolnej chwili (po zakończeniu czyjegoś wystąpienia, bez wchodzenia w słowo) wykorzystania trwającej do 1 minuty polemiki,
– będzie wizualny pomiar czasu (wyświetlany zegar, który kandydaci i publiczność będą widzieć). Czas będzie bezwzględnie przestrzegany (po 2 minutach mikrofon zostanie wyłączony).

6. Podsumowanie (15 minut)
– każdy z kandydatów ma po 3 minuty na podsumowanie debaty,
– nie można skorzystać z polemik, jednak można w swoich wypowiedziach odnosić się do stwierdzeń innych kandydatów.

7. Zamknięcie debaty
– prowadzący 2 minuty.

Podczas debaty kandydaci będą mieli do wykorzystania po 3 jednominutowe polemiki. Można je będzie wykorzystać w części 4 (Kandydat pyta kandydata) i części 5 (Dziennikarze i publiczność pytają kandydatów). Polemika jest dodatkowym udzieleniem głosu zgłaszającemu po zakończeniu wypowiedzi przedmówcy (zakończeniu odpowiadania na pytanie). W przypadku zgłoszenia polemik przez kilku kandydatów decyduje kolejność. Polemikę będzie się zgłaszało przez podniesienie tabliczki z napisem POLEMIKA.

Czas zaoszczędzony podczas debaty nie sumuje się i nie podlega wykorzystaniu.

Podczas debaty będzie wizualny pomiar czasu – jeden zegar będzie wyświetlony dla publiczności, drugi dla kandydatów. Zegar będzie wyraźnie pokazywał upływający czas. Zakończenie czasu będzie sygnalizowane sygnałem dźwiękowym i odłączeniem mikrofonu.

Maciej Puławski

Od 2007 roku redaktor naczelny gazety Stacja Tłuszcz. Twórca serwisu internetowego Wybory Samorządowe 2010 w gminie Tłuszcz.

Skomentuj